close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 listopada 2016

  W dniu Święta Niepodległości w Teatrze Andreja Bagara w Nitrze odbyła się premiera słowackiego musicalu „Powołanie papież”.

  Musical „Powołanie papież” otworzył sezon teatralny Teatru Andreja Bagara w Nitrze na 2016/2017 r. W oficjalnej premierze spektaklu wziął udział zastępca ambasadora radca-minister Piotr Samerek. W swoim przemówieniu podkreślił, że premiera musicalu stała się „wspaniałym świętem polsko-słowackim i świadectwem bliskości naszych narodów”. Przypomniał też, że Nitra jako kolebka chrześcijaństwa na Słowacji ma swoje związki z Janem Pawłem II. „To tu spotkał się ze słowacką młodzieżą w 1997 r., to tu żył bliski papieżowi kardynał Korec. Dlatego dobrze, że to nitrzańskie dziedzictwo związków z Janem Pawłem II znalazło swój wyraz w artystycznym dziele – musicalu «Powołanie papież»”, podkreślił Piotr Samerek.

   

  Musical jest hołdem dla wielkiego człowieka, przywódcy duchowego, walczącego z przemocą, słowiańskiemu papieżowi. Przed widzem ukazuje się wiekopomny fresk sceniczny złożony z najważniejszych momentów jego życia i myśli, które nie straciły aktualności. Pełny skład zespołu aktorów teatru nitrzańskiego (z Jánem Gallovičem v roli Jana Pawła II) wzmocniony udziałem licznych tancerzy i eksternistów, melodyjna, wzruszająca i imponująca ścieżka dźwiękowa autorstwa Gabo Dušíka, polifoniczne libretto i pełne metafor teksty pieśni autorstwa Daniela Heviera, mrożąco porywająca choreografia Jarosława Stańka, monumentalna scenografia Damiana Styrny, bogate kostiumy Doroty Cigánkovej i zjawiskowa reżyseria Jerzego Jana Polońskiego – dzięki temu wszystkiemu obejrzenie spektaklu staje się silnym emocjonalnym przeżyciem dla widzów Teatru Andreja Bagara w Nitrze. Źródło: http://www.dab.sk/inscenace/94-povolanie-papez

   

  Recenzje w języku słowackim:

  Povolanie pápež je veľkolepý zážitok. Pripravte si vreckovky - Nasanitra.sme.sk

  Pápež bojujúci s diablom: Nové predstavenie vám vyrazí dych! – Pluska.sk

  Povolanie pápež - muzikál, ktorý sa oplatí vidieť! – Mojanitra.sk

   

  Wystawa „Papież wolności” o życiu i dziele papieża Jana Pawła II., którą współorganizował Instytut Polski w Bratysławie, Teatr Andreja Bagara w Nitrze i Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie została uroczyście otwarta 9 listopada 2016 r. w Teatrze Andreja Bagara w Nitrze.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: